- Деталі
- Категорія: Рослини
Дивовижна хвойна рослина – ялівець звичайний, поширена в природі на великих територіях. Ялівець – унікальний хвойник, плодоносний шишкоягоди, які дозрівають серед жорстких голчастих хвоїнок.
Ялівець звичайний можна вважати довгожителем серед хвойних культур, рослина легко досягає віку 600 років. У природі ареал проживання ялівцю окреслено районами з помірним кліматом на європейському континенті, у Північній Америці, на північному узбережжі Африки.
Ялівець належить до сімейства Кипарисові. Чагарник досягає у висоту до 3 метрів, а ялівцеві дерева можуть виростати до 12 метрів.
Серед сортів ялівцю зустрічаються однодомні та дводомні рослини, які розрізняються за формою крони і зовнішньому вигляду шишкоягід. Вічнозелені сорти ялівцю чудово розмножуються насінням, перші плоди на рослинах вдається отримати через 5-10 років (залежно від умов вирощування та сорту рослини).
Листя ялівцю зредуковані в загострену колючий хвою, на гілках хвоїнки розташовані групами, в мутовках зазвичай знаходиться 3 штуки. На гілках хвоя живе до 4-х років.
Здавна ялівець використовувався для лікування ряду захворювань у багатьох народів. Відомо, що північноамериканські індіанці рослина застосовували для лікування туберкульозу – хворих відселяли в зарості ялівцевих дерев, де вони зцілялися, вдихаючи запах хвої. У Росії димом ялівцевих віток обкурювали житла під час епідемій.
Існує більше 70-ти сортів ялівцю
Рід ялівців налічує до 70 різновидів, серед яких найбільш популярними можна вважати наступні сорти:
У 2 – рослина має струнку вузьку крону, яка в діаметрі не перевищує 30 см. Висота рослини досягає 3-х метрів, що часто використовується ландшафтними дизайнерами для додання саду певного стилю.
Columnaris — невисока рослина колоновидної форми з тупою вершиною.
Сомргеѕѕа — висота ялівцю цього сорту не перевищує 1 метра. Рослина не переносить сильні морози, потрібно укриття крони під час сильних холодів.
Gold beach — низький стланик з розпростертим кроною золотистого кольору.
Gold Cone — висока рослина, що досягає 4-х метрів, з вузькою кроною, колір хвої – золотистий.
Планувати посадку ялівцю у відкритий грунт краще всього навесні, можна не чекати настання стійкого тепла, достатньо щоб почав танути сніговий покрив. При посадці рослин в осінній період велика загроза вимерзання. Молоді саджанці ялівцю, висаджені в сад восени, не встигають адаптуватися на новому місці, як вже перші заморозки сковують землю.
При правильній посадці культура легко приживається
Дещо інша картина складається при посадці контейнерних рослин, коренева система яких не піддається сильним стресів при пересадці – такі саджанці відмінно приживаються на новому місці навесні, восени і навіть влітку.
Для посадки ялівцю звичайного у відкритому грунті необхідно вибрати саме сонячне місце, хоча цей вид здатний винести деяке затінення.
Важливо! Інтенсивність освітлення рослин цілком впливає на розвиток і декоративні якості колючих кущів ялівцю. Особливо це важливо для вирощування двоколірних сортів.
Звичайний ялівець віддає перевагу грунту з лужною реакцією, тому при посадці в яму слід внести гашене вапно або доломітове борошно. Рослина не виносить застою води біля коріння, тому дуже важливо забезпечити надійний дренаж, особливо якщо рівень грунтових вод відносно поверхні досить високий.
Важливо! Пересадка дорослих ялівців у відкритий грунт можлива тільки в зимовий період, якщо пересаджувати примірник виростав на відкритому повітрі. В такому випадку необхідно вирити рослина з об’ємним грудками мерзлої землі.
При посадці молодих ялівців потрібно підготувати ями квадратного перерізу зі сторонами 1х1 м, глибина передбачається до 0,5 м, але яма повинна мати габарити не менше ніж в три рази більше земляного кома.
Кореневу шийку рослини не можна завалювати ґрунтом, тому саджанець потрібно ретельно виставити в посадковій ямі, підсипаючи під коріння грунт до тих пір, поки шийка деревця не виявиться на рівні поверхні грунту.
Перший полив проводять відразу після посадки, рясно промачивая грунт під саджанцем. Пристовбурні кола необхідно замульчувати відразу після посадки, так в грунті довше збережеться волога. В якості мульчі можна застосовувати торф’яну крихту, кору хвойників (сосни), стружки, тирсу.
Догляд за ялівцем звичайним
Ялівець звичайний не вимагає спеціального догляду, рослина добре розвивається на одному місці кілька сотень років, головне при вирощуванні – достатнє сонячне освітлення.
Рослина не вимагає частих поливів, хвойнику цілком достатньо надходження вологи від випадання атмосферних опадів. Однак молодим рослинам полив необхідний у спекотні літні дні (2-3 рази за сезон).
Про внесення добрив поговоримо нижче. Іноді ялівцю потрібно санітарний догляд – обрізка зламаних і засохлих гілок, які потрібно обрізати до здорової тканини, та замазати ранову поверхню садовим варом. Формуючу обрізку рослини виносять з працею – у хвойника повільно наростає крона.
Догляд в зимовий час – молоді рослини необхідно вкривати лутрасілом під час дуже сильних морозів.
Догляд за ялівцем включає проведення регулярних підгодівлі з внесенням спеціальних добрив, у тому числі – особливих поживних сумішей для хвойників. Молоді рослини допускається підгодовувати один раз в місяць мінеральними або органічними добривами. У весняно-літній період потрібно використовувати органічні сполуки, ближче до осені – мінеральні підгодівлі. Пізньої осені по поверхні грунту можна розкидати спеціальні добрива для хвойників пролонгованої дії.
Для ялівців характерні захворювання, викликані грибковими інфекціями. Уражаються в основному ослаблені рослини, які вирощуються без дотримання правил агротехніки. Ознаки початку захворювання: побуріння або пожовтіння хвої, засихання кінчиків пагонів, іржавий наліт на гілках.
Особливо небезпечною інфекцією вважається поразка хвойників грибом Шютт. Хвоя на галузях ялівцю стає жовтогарячою, згодом з’являються ділянки ураження грибом чорного кольору. Такі гілки необхідно обрізати і спалювати.
Для захисту рослин від грибкових інфекцій застосовують спеціальні препарати і забезпечують рослинам належний догляд.
Крім інфекцій, на ніжні саджанці ялівцю можуть нападати шкідники, особливо докучають рослинам попелиця, павутинні кліщі, щитівка. Для позбавлення від шкідників слід використовувати спеціальні засоби: «Актеллік», «Фуфаноном», «Фітоверм».
Говорячи про поєднанні ялівцю звичайного з іншими рослинами при створенні ландшафтних композицій, слід відзначити високі декоративні якості рослини. Ялівець відмінно вписується в композиції з листяними і хвойними деревами, багаторічними і однорічними квітучими культурами. Особливо вдалого поєднання рослин вдається домогтися при посадці різних сортів ялівцю з кольоровою і зеленою хвоєю. Відмінно виглядає ялівець при створенні високих огорож, а також при посадці в якості солітера на газоні.